Je život krásný i tenkrát, když bolí. Protože slunce stejně svítí na bolest i na radost.

Závěr

11. ledna 2008 v 15:58 | Abucie |  A co z mojí práce plyne?
K čemu jsem při zpracování práce došla?

Od roku 1990 do roku 2006 byl Školák Kája Mařík knižně vydán pětkrát, což svědčí o tom, že se oproti očekávání mnoha kritiků nedostal na smetiště literárních dějin.
Dílo se stalo v mnoha rodinách dědictvím, které se přenáší z generace na generaci. Maminky, kdysi usínající s knihou v ruce, čtou Káju Maříka dětem a později svým vnoučatům, které k němu díky této zkušenosti získávají zpravidla pozitivní vztah.
Na základě výzkumu recepce díla současným čtenářem, jsme došli k závěru, že dospělý čtenář, který knihu nikdy nečetl si k ní najde cestu jen zřídka. Důležitou roli zde sehrává fakt, že dospělí čtenáři často knihu čtou z důvodu návratu do dětství. Nejedná se při tom o dětství Kájovo, ale jejich, které s touto knihou strávili.
Vzhledem k reakcím dětských čtenářů, během literárního dopoledne s Kájou Maříkem je zřejmé, že mezi dětmi by se našla řada těch, které by po knize "sáhly". Proti tomu stojí bohužel skutečnost, že děti knihu neznají a nemají možnost seznámit se s jejím dějem.
Z tohoto důvodu je velice důležitá práce maříkologů, kteří se snaží dílo nejen připomenout, ale také o něm informovat potenciální čtenáře.
Navzdory kritikům a době, která jej zakazovala, chlapec z brdských lesů stále žije a bude tomu tak dokud nezmizí poslední čtenář, kterému se při zaslechnutí jeho jména rozlije úsměv na rtech.
Školák Kája Mařík byl mnohokrát kritiky zařazen do brakové literatury. Tam jej však našel velký počet čtenářů několika generací. V této souvislosti použil již v roce 1994 Miloš Pospíšil[1] citát slavného Goetha "šedivá je teorie, zelený strom praxe", který přesně vystihuje osud nejslavnějšího díla Marie Wagnerové-Černé.


[1] POSPÍŠIL, Miloš. Kája Mařík ze Židenic. Brněnský večerník. 1994, 07.10., s. 4.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama