Je život krásný i tenkrát, když bolí. Protože slunce stejně svítí na bolest i na radost.

Základní cyklus (5. - 7. díl)

3. ledna 2008 v 16:59 | Abucie |  Školák Kája Mařík
Stručné obsahy 5. - 7. dílu základního cyklu

Pátý díl nás stručně seznamuje s Kájovými osudy do ukončení reálky. Už dávno to není malý venkovský chlapec. Je výborný student a hudebník, který má otevřené dveře do všech pražských salonů. V Praze nachází útočiště u tety školníkové, kde zůstává až do konce studií.
V jeho srdci je stále stesk po domově, mamince, brdských lesích a postupně se tam začíná vkrádat i láska ke Zdeničce, která už měšťanku vychodila a teď si ji v myslivně paní lesní připravuje pro výhodný sňatek. Když se dozví, že se má jeho milá vdát, začne uvažovat, že vstoupí do semináře. Tím potěší maminku, ale tatínek hned ví, odkud vítr vane a synovi vyhubuje, že na děvče má času ještě dost.
Kája nalézá spřízněnou duši v novém mladém lážovském faráři Hlouškovi, který má pochopení pro jeho trápení. Vzniká mezi nimi přátelství, které nepřeruší ani farářův odchod do jiné farnosti.
V Praze čeká, na každém kroku pokušení a Kája si vždy jen říká: "co by na to řekla maminka a co Zdenička?" Straní se chození do hospod a společnosti pochybných žen, čímž je k smíchu mnoha známým. Setkává se s Láďou, který u nich byl před lety na prázdninách a snaží se ho vytáhnout z bahna, ale je pozdě, Láďa zapomněl na Boha a užívá si zhýralého života. V těchto dnech jsou mu největší oporou vzpomínky na maminku, která mu dodává sílu, lásku a víru.
Maminka Kájovi promlouvá do duše, aby na slečnu Rédlovou zapomněl, protože před sebou má ještě mnoho let studia, ale srdci se poručit nedá. Stejně je na tom Zdeňa, která trpí v lesovně návštěvami nápadníků. Společnou útěchu pro oba znamená pan lesní, který stojí při Kájovi a oběma dává najevo, že udělá vše pro to aby na něj jeho dcera počkala. Paní lesní o něm nechce ani slyšet, dceru chce provdat do dvaceti, a tak společně s Jirsovými a továrníkem Rédlem přivádí nové a nové ženichy.
Kája odmaturuje s vyznamenáním a po příjezdu na samoty ho velmi mrzí, že ho paní lesní přestala mít ráda, proto s radostí přijme nabídku mistra Netrefy na cestu do Paříže, kde má později velký úspěch se svými klavírními improvizacemi. V Lážově se ví o jeho hudebních i studijních úspěších a mnoho rodin si na něho začne myslet, jako na ženicha pro svou dceru. Jen pod jednou střechou není na něco takového ani pomyšlení.
Po prázdninách začíná studovat lesní inženýrství a o Vánocích se v Lážově setkává se Zdeničkou, která se mu zaslíbí. Když se paní lesní dozví, že se její dcera procházela s tím "hajných klukem", rozhodne se poslat dceru do chvalínského kláštera, kde ji bude mít, jak říká jako v "hedvábném kufříčku". Sestry v klášteře kontrolují všechnu poštu a schovanky nejsou chvilku bez dozoru, ale Kája si poradí i s tímhle úskalím a do kláštera píše jako Zdenina kamarádka Božka. Prostřednictvím těchto dopisů jí sděluje, že nebyl odveden na vojnu, a že odjíždí na hudební turné do Německa a Holandska. Po návratu se se Zdeničkou, která si dávno získala důvěru sester, v Chvalíně na chvíli setkává.
Paní lesní začne mít strach, aby snad nakonec nechtěla Zdeňa v klášteře zůstat napořád a tak ji zavolá zpět domů a s tím znovu začne shánět ženichy. Káju čekají dva poslední roky na technice, a aby vše urychlil odjíždí v době prázdnin na praxi na severní Moravu. Mezitím paní lesní najde výhodnou partii a Zdeňa se musí uchýlit ke lsti aby se ze sňatku vyvlékla. Odjíždí do Prahy za strýčkem doktorem a přesvědčí ho ať napíše mamince, že se tak dva roky vdávat nemůže poněvadž je nemocná. Strýček souhlasí jen proto, že zná oba mladé milence od dětství a přidává pravidelné návštěvy v Praze, při kterých nechává zamilovaný pár vychutnávat si krátké momenty vzájemné přítomnosti.
Kája úspěšně dostuduje i pracovní místo má jisté a do lesovny přichází psaní, že je Zdeňa opět zdravá a připravená se vdát. Když přijíždí domů začíná paní lesní chápat, že je to pořád ten stejný Kája, kterého měla tolik ráda, a když tajně vyslechne jeho rozhovor se Zdeňou, že bez jejího požehnání by nikdy nebyli šťastní, rozhodne se s jejich sňatkem souhlasit. Pan lesní chce ale svou manželku vytrestat za všechny ty ženichy a nevraživost vůči Kájovi a tak mladým poradí, aby před paní hráli, že už se nechtějí. Mladý snoubenec však neumí lhát, neunese slzy paní lesní a vše jí vyzradí. A tak po mnoha letech trápení a překážkách přichází syn hajného, teď lesní inženýr Karel Mařík na námluvy do lesovny a všichni jsou šťastní. Největší radost má pan lesní, který této mladé lásce vždy věřil a ví, že jeho dcera se dostává do nejlepších rukou.
Rychlostí blesku se Lážovem šíří šťastná novina a pan lesní si při té příležitosti stačí vystřelit ze dvou největších klepen, staré kovářky a Divišky.
Na samotách se chystá velká svatba vdává se přece lesačka a syn hajného. Celý Lážov je na nohou a nikdo nechce promeškat velkou hostinu, která se chystá v myslivně. Přijíždí farář Hloušek, který šťastný pár oddá ve skaleckém kostelíku.
Šestý díl nás seznamuje částečně se životem mladých manželů a částečně se životem na samotách a v Lážově, kde hraje výraznou roli pan lesní.
Začíná "útěkem" novomanželů z lesovny. Ti si chtějí užít měsíc volnosti než vplují do nového života a tak v lesovně nechají lístek a odjíždí na místa, která Kája zná ze svých hudebních turné. Nejprve jedou na deset dní do Paříže, kde Kája Zdeničku provede a poté se vydávají na Šumavu. Tak si užívají měsíc svatební cesty a na čtrnáct dní se vrací zpátky do Lážova za svými rodinami. Zde je neustále popichuje pan lesní, který z nich má velkou radost.
Kája má místo na Slovensku a tak nastává loučení se známými místy a hlavně rodiči. Nové bydliště je příjemně překvapí, rychle se seznámí s domovnicí Náhlíkouvou a jejím manželem, kteří jim vždy rádi pomůžou. Zdenička je zprvu nejistá v cizím prostředí, ale rychle si zvykne a s Kájou je jí dobře.
V jejich okolí však nejsou jen dobří lidé a Zdeňa se hned zpočátku seznamuje se zlomyslnou paní Štiblíkovou, kuplířkou která se jí snaží vetřít do přízně, vnáší do její mysli záměrně pochybnosti o Kájově věrnosti a snaží se jí svést na scestí.
Místo Štíblíků se nastěhují do domu nový sousedé, penzionovaný učitel Weber s manželkou, kteří se stanou mladému páru velkou oporou a přáteli.
Zdenička píše domů mamince, že čeká přírůstek do rodiny, ale stydí se to Kájovi říct, aby mu to paní lesní napsala. A tak se na Slovensko vydává pan lesní aby tu radostnou novinu nastávajícímu tatínkovi oznámil a mohl mladé poškádlit. Tam se také hned spřátelí se sousedy dětí a odjíždí spokojený, protože ví že mladí mají dobré zázemí a umí se o sebe postarat.
Mezitím si v Lážově stará Diviška, klepna a nejlepší přítelkyně kovářky, usmyslela, že ještě není tak stará a rozhodla se že se vdá. Za ženicha si vybírá líného Honzíka Tancibudku, protože má vlastní chalupu a nakonec ho přivábí na teplé obědy a uklizenou světnici, ale i Honzík se musí přičinit, neboť Diviška se nevdá, dokud neopraví střechu chalupy a kozího chlívku. Ona přestává roznášet klepy a zříká se kovářky, což se ovšem neobejde bez potyček. Tancibudka na přímluvu pana lesního dostává místo obecního policajta a Diviška stoupá v ceně.
Mladí se chystají jet na Vánoce domů k rodičům. V Lážově udělají na všechny velmi dobrý dojem, maminka hajná a paní lesní chtějí mít obě děti pro sebe, což jako vždy vyřeší pan lesní, který celé svátky zpestří svým humorem a popichováním. Mladí manželé mezitím vyplňují svůj čas vzpomínkami na šťastné dětství v milovaných brdských lesích.
Po Vánocích se vrací na Slovensko, které už nazývají svým domovem a těší se na Webrovi, kteří jim velmi přirostli k srdci. Ti mají zrovna na návštěvě mladého syna Jarka. Ten na první pohled podlehne kouzlu Zdeničky Maříkové, která se, přestože ví, že Webrovi se velmi těší z jeho přítomnosti, nemůže dočkat až odjede a ona unikne jeho pohledům.
Předposlední díl končí večírkem, ze kterého má Zdenička strach, protože je jiná než moderní nafintěné, nakrátko ostříhané, namalované slečny, ale pro ten není důvod, paní Maříková na večírku svou čistou nezkaženou krásou u všech zvítězí. Největší výhrou je pro ni Kájova láska, hrdost a důkaz o tom, že ho od ní žádná taková slečinka neodloudí.
Poslední, sedmý díl začíná radostnou událostí, narozením malého Káji Maříka, které proběhlo za pomoci a rad obou babiček, paní Webrové, Náhlíkové a porodní báby. V jediném se babičky s mladými nemohou shodnout a to v utahování miminka v peřince, které má vést k tomu, aby dítě dobře a rovně rostlo, nakonec však usoudí, že nejlepší je, když si to mladí rozhodnou sami. Hajná s paní lesní se nemůžou dlouho zdržet a dědečkové nesmí opustit revír. Proto si Kája se Zdeňou vezmou za kmotra pana profesora Chytila a všichni se těší na srpen, kdy mají vyjet s malým Kájou na prázdniny do Lážova na samoty.
Mezitím pan lesní a hajný se všemi blízko žijícími přáteli lesními a hajnými oslavují prvorozeného vnuka. Babičky vracející se ze Slovenska však moc nepotěší, když najdou vyjedené spižírny. Nakonec ale uznají, že taková radost se musí náležitě oslavit.
Když přijedou mladí se synkem na dovolenou, při sevření svého vnoučka zvážní a zaslzí dokonce i pan lesní. Dítě se stane na samotách středem zájmu, a tak se Kája se Zdeničkou mohou v klidu procházet a vzpomínat.
Mezitím se kovářka zase jednou kvůli svým klepům dostává do střetu se zákonem a tentokrát si i několik dní posedí ve vězení. Ale ani to ji neodradí od dalšího pomlouvání.
Těsně před nástupem Káji do první třídy se chystají mladí rodiče na dovolenou na samoty. Kája jakoby povahou i vzhledem tatínkovi z oka vypadl, rychle se spřátelí s dcerou pomocnice Pepkou a spolu prozkoumávají okolí a tropí neplechy.
Po prázdninách Kája nastupuje do první třídy na Slovensku. Maříkovi vědí, že se asi jen tak do Čech nevrátí a tak si společně s Webrovými najímají malou vilku. Ve škole se Kája seznamuje s Tondou Heverkovic, chlapcem z velmi početné rodiny. Jeho maminka se stará o děti a tatínek nikdy nevydrží dlouho bez plné sklenice. Zdeničce se jejich přátelství moc nelíbí, ale pozná, že Tonda je hodný věčně hladový kluk a malého Káji si váží.
Malý Kája je odeslán do Lážova, protože Zdenička očekává příchod druhého dítěte. V lesovně se mu líbí a nějaký čas chodí do lážovské školy. Tam si najde spoustu kamarádů, kteří s ním moc rádi chodí na samoty, kde se vždy dosyta nají.
Mezitím se Maříkům narodí děvčátko Stánička. Její starší bráška není z této zprávy moc nadšený, protože se k "holkám" staví stejně, jako před lety jeho tatínek. Dokonce o křtinách vymýšlí plán jejího odstranění a později jí zasadí k potoku "aby rostla jako z vody".
Po křtinách do rodiny Maříků přibude služebná Fila, kterou vybrali lážovské babičky, aby měla maminka při dvou dětech pomocnici. Malému Kájovi tak přibude nová kamarádka.
Na prázdniny odjíždí šťastná rodina společně s Webrovými a Filou na lážovské samoty k dědečkům a babičkám a všichni si jsou vědomi, že brdské lesy uchvátily Káju stejně jako jeho rodiče, a jako oni v nich prožije nejšťastnější chvíle svého dětství a nikdy na ně nezapomene.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tessu Tessu | Web | 3. ledna 2008 v 17:06 | Reagovat

Ahoj!

Prosím,podívej se na můj blog,a klidně si něco skopči !:D

Děkuji,a přeji pěkný den :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama