Je život krásný i tenkrát, když bolí. Protože slunce stejně svítí na bolest i na radost.

Dospělý čtenář

6. ledna 2008 v 14:37 | Abucie |  Vnímání ŠKM současným čtenářem
Jméno Kája Mařík vyvolává u dospělých lidí většinou dvě naprosto odlišné reakce. První je uvolněný, někdy až dětský úsměv a druhou ironický úšklebek a táhlý povzdech. Obvykle se tvář rozzáří tomu, kdo se ke knize dostal jako dítě a její název mu vyvolává vzpomínky na dětství. Druhá reakce je patrná u lidí, kteří v dětských letech ke knize nepřilnuli nebo se k ní vůbec nedostali.

Čtenáři, kteří se knize vysmívají ve většině případů odsuzují její naivitu, považují ji za bigotní kýč, někdy až náboženský blábol, který chce vzbudit strach nevěřících.
Je téměř pravidlem, že dospělí ctitelé Káji Maříka jej četli jako děti a on je pak provázel celým životem, poněvadž se od něj nedokázali odpoutat. Přiznávají, že jako děti je nadchly první čtyři díly, později se jim zalíbily i zbylé části cyklu, a když se seznámili se životem autorky, dívali se na knihu opět jinak.
V katolických rodinách často Kája představuje formu nenásilné indoktrinace dětí. Ale mezi ctitele patří kromě katolíků také příslušníci církve evangelické, československé husitské a ateisté, kteří nevěří v Boha, ale nejsou proticírkevně naladěni. Tato skupina nekatolických čtenářů často zmiňuje, že jen díky této knize se dozvěděli o katolických praktikách, svátcích a zvycích, kterým někdy jako děti sice úplně nerozuměli, ale v dnešní době by o nich pravděpodobně nebýt Káji Maříka nevěděli nic.
Kája se pro tyto příznivce stal zaručeným lékem proti stesku, úzkosti a depresím. Umožňuje jim alespoň částečný útěk od životních krizí a nebo naopak slouží k udržení dobré nálady. Nedívají se na něj ovšem nekriticky. Dokáží souhlasit s oprávněnou kritikou a někteří z nich jej dokonce označují za svůj oblíbený kýč. A potom jsou tu tací, kteří se dostali díky svému obdivu až na úroveň badatelskou, to je už ale jiná kategorie čtenářů Káji Maříka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama